Program - Text


Registration Times Sept 25 - Tuesday 8AM to 12Noon, 4PM to 7PM Sept 26, 27 - Wed and Thurs: 7:30 AM to 7 PM Sept 28 - Friday 7:30 AM to 12 Noon

09:00 AM - 04:00 PM
Developing Your Story - from Script to Screen
Location: Sanhedrin

Description: StoryTellers Boot Camp w/ Aaron Burns

STORY – 9-Noon
Intro to Story : Biblical and historical basis for the importance of story
Crafting a Story for Film : Review of story structure from leading sources (Blake Snyder, Robert McKee, etc)
Analyzing a Story : We will create "beat sheets," outlines, log lines, thematic statements, etc for several major hollywood movies.
Strengthening YOUR Story – MASTER CLASS SEGMENT : Each student pitches their idea (5 minutes), then Aaron will lead a discussion, analysis, and provide constructive feedback on your story idea. Come prepared!
Wrap Up : Practical tool, resources, ideas, and suggestions on how to improve your craft.

LUNCH – Provided – 12-1 PM

DEVELOPMENT — 1-4 PM
Intro to Development : Going from a script idea to shootable film - budget, team, financing, fundraising, pitching locations, design, etc.
Development Case Studies : Reviewing the development process on three different films (BTM, War Room, NEW TOP SECRET PROJECT) development/financing models
Developing YOUR Movie – MASTER CLASS SEGMENT : Each student pitches their idea (5 minutes), then Aaron will lead a discussion and help improve your plan.
Wrap Up : Practical tool, resources, ideas, and suggestions on how to improve your craft.


05:00 PM - 06:00 PM
DINNER
Location: Pavillion
06:00 PM - 07:30 PM
Strategic PRAYER Meeting
Location: Pavillion

Description: Kingdom media is birthed, developed
and brought to fruition via PRAYER.

Join us!
We want to START THE CONFERENCE by laying down all media arms at the foot of the One who spoke the heavens and the Earth into existence.

We are at a time in history where the heart of our generation is listening and learning more from a screen than any other resource.

What we create now matters. Our incubation and dreaming and planning will shape culture tomorrow if we ABIDE in Him.

COME AND PRAY for the conference, for those with a calling to influence culture through serving in media, for God's strategic next steps for projects in development, for those with completed films to find God's grace power to launch His Kingdom creations toward hearts.

Apart from Him, we can do nothing. With Him, nothing is impossible for actors, musicians, directors, writers, cinematographers, and networks to advance as His Light amidst the cameras and action.

07:30 PM - 08:00 PM
Communion
Location: Gardens

Description: We will take communion in the Garden - at the Tomb

08:00 PM - 11:00 PM
Networking/Fellowship
Location: Pavilion, Gardens
08:00 AM - 08:45 AM
Worship / Devotion / Welcome
Location: Pavilion
09:00 AM - 12:00 PM
$15K FILM TANK COMPETITION
Location: Pavillion, Theater, Sanhedrin

Description: View and Vote for Content from your Peers.
Be Inspired and Encouraged!
Sponsors: Capernaum Village, Upliftv, Parables

12:00 PM - 01:30 PM
Lunch
Location: Pavillion

Description: 
Includes powerful message on "Branding" by BJ Arnett
• Producer - "Mattie: The Discovery"
• Talk Show Host "BJA Today", Actor
Sponsor: CAPS
Sponsor: Bic Media and DBM Films - Doug Maddox

01:30 PM - 03:00 PM
Workshops
Location: Pavilion, Sanhedrin

Description: 
1. Pre-Production: Aaron Burns
2. Crowdfunding Kickstarter: Paul Hastings
3. The Business side of Film-Making: Ron Newcomb

03:00 PM - 04:30 PM
Workshops
Location: Pavilion, Sanhedrin or Theater

Description: 
1. Post-Production: Aaron Burns
2. Content Creation w/best ROI: Shane Reitzammer
3. Distribution: Johnny Remo

05:00 PM - 06:00 PM
Dinner
Location: Pavillion
06:00 PM - 08:00 PM
Producers/Directors Explosion
Location: Pavilion

Description: Producers/Directors Panels: Includes Q and A
Sponsor: Upliftv
Moderators: Tim Shields, Aaron Burns

* First Panel:
First we get an update from last years panel and movement on their projects
Adrianne Schwanke - “Shoring Up” TV Talk Show
Fred Mosely - “Laws of Life Court TV”
Erny Spears - “Station Lake Tahoe” TV Series
Tammy Lane - “Crimson” Short Film
Carla McDougal - “We Are Stronger” Movie
Theresa Westbrook - “Time with Theresa” TV Talk Show
Scott Mendes - “The Don Reed Story: A Life on the Edge of Eternity” Documentary

* Second Panel
Chad Gundersen - "The Chosen" Series, "Hoovey" Movie
Wes Llewellyn - "Under Water", "The Moment After" Movies
Mike Norris - "The Crossroads of Hunter Wilde" Movie
Chason Laing - "Saving Harper Ross", "Wyatt's Fort" Series
Cassie Laing - "Saving Harper Ross", "Wyatt's Fort" Series
Dr. Mitch Land - "In-lawfully Yours" Movie
Kevin Fobbs - “Never Again” Movie, “Bleeding Blue” Documentary

* Third Panel
Camy Arnett - "Mattie: The Discovery" Movie
Tracey Mitchell - "Live from DFW" TV
Bobby Mitchell - "Live from DFW" TV
Wes Bristol - "Chloe's Mountain" Movie
Shane Reitzammer - "Crimson" Short Film
Mary Fay Jackson - “Texas Country Gospel” TV
Randy Robinson - “Life Today” TV
Brad Keller - "Black Easter Resurrection", "Inspector Mom"

and Many more!

08:15 PM - 08:45 PM
Screener - "The Chosen" TV Series Pilot
Location: Sanhedrin

Description: You are invited to enjoy the Pilot Episode of "The Chosen" about the Life of Christ.
Chad Gundersen, Producer of the series, will be on hand to answer any questions.

09:00 PM - 10:15 PM
Screener: Movie "Mattie:The Discovery"
Location: Sanhedrin

Description: You are invited to enjoy the Movie.
Camy and BJ Arnett (Producers of the movie) will be on hand to answer any questions.

10:15 PM - 11:00 PM
Networking/Fellowship
08:00 AM - 08:45 AM
Worship / Devotion
Location: Pavillion
09:00 AM - 12:00 PM
$15K FILM TANK COMPETITION
Location: Pavillion, Theater, Sanhedrin

Description: Be Inspired and Encouraged!
View and Vote for Content from your Peers!
Sponsor: Capernaum Village Film Sets

12:00 PM - 01:30 PM
Lunch
Location: Pavillion

Description: 
Developing Your Core Group : Carla McDougal
* Producer - "We are Stronger" Movie
* Author, Speaker
* Sponsor: TKU (The Kings University) Media Arts Department - Dr. Mitch Land

01:30 PM - 03:30 PM
FUEL TANK
Location: Theater

Description: 
Fuel Tank: 20 Organizations will pitch their media project to a panel of Kingdom donors in hopes to be given $5,000 or more (as a donation), with no strings attached!


01:30 PM - 05:00 PM
Tour of Capernaum Studios
Location: Entire Grounds

Description: All Attendees Receive a Special Guided Tour of the Many Film Sets
(First Century Village, Main Street, Disaster Town, John's Cave, Little Egypt, Little Israel and the Temple)

05:00 PM - 05:45 PM
Dinner
Location: Pavillion
06:00 PM - 06:45 PM
TLP Actors Group Event (everyone is invited)
Location: Stage Area of the Gardens

Description: Special TLP Actors Group Event:
* MC: Zach Kepple (Film Liaison of Capernaum Studios and Actor)
* Special Greetings: Tammy Lane - Founder of Capernaum Studios, Writer and Director of "Crimson" Short Film
* Special Greetings from Award Winning Actor Camy "Cameron" Arnett (Co-star of "Overcomer" (2019), a new Kendricks Film) and BJ Arnett ("Mattie: The Discovery" Movie), Angela Sweet (Co-star of "We Are Stronger" Movie), Corey Cannon (Lead Roman Soldier in "Black Easter Resurrection" Movie, "Crimson" Short Film)
* Learn the Benefits of Joining the TLP Actors Group
* Meet the Actors and Take Pics
Sponsored By Capernaum Studios

07:00 PM - 09:00 PM
Crimson Short Film Red Carpet Premiere
Location: Sanhedrin and Stage Gardens

Description: 
* MC: Tammy Lane - Writer and Director of the Crimson
* Meet the Producers, Directors, DP, Actors, Cast and Crew,
Including: Shane Reitzammer - DP, Tim Shields - Co-Producer
* View the Crimson Short Film
* Bring Your Interview Team
* Enjoy Dessert, Coffee Bar and Fellowship
* Meet the Actors and Take Pics


09:00 PM - 11:00 PM
Networking/Fellowship
Location: Pavilion and Gardens
08:00 AM - 08:45 AM
Worship / Devotion
Location: Awards Facility
09:00 AM - 11:00 AM
Distributors and Screenwriters Panel Discussion
Location: Awards Facility

Description: 
9am - Distributors Panel: with Q and A
Panelist Include:
Bob Higley (Upliftv)
Isaac Hernandez (Parables)
Mark Haville (Timeless Motion Pictures)
Curtis Wallace - "Not Easily Broken" (Law Office of Curtis W. Wallace)
------------------------------------------------------------------------
10am - Screenwriters/StoryTellers Panel: with Q and A
Writers from different areas of Christian Media their guiding philosophies and effective strategies.
Panelist Include:

Panel 1:
Mark Haville - Timeless Motion Pictures - Movies and Documentaries
Andy Librizzi - “Beyond the Farthest Star” Movie
Chason Laing - "Saving Harper Ross", "Wyatt's Fort" Series
Cassie Laing - "Saving Harper Ross", "Wyatt's Fort" Series
Robin Murray - “We are Stronger” Movie

Panel 2:
Todd Sims - “Mystery of the Shemitah with Jonathan Cahn” Documentary
Amanda Llewellyn - “Under Water", "The Moment After" Movies
Wes Llewellyn - "Under Water", "The Moment After" Movies
Curtis Wallace - "Not Easily Broken", Producer and Entertainment Attorney
Rob Price - Director for the Communication Arts – Digital Media Arts program at SAGU


11:30 AM - 02:30 PM
Awards Lunch Ceremony
Location: Awards Facility

Description: Includes:
* Worship and Lunch
* Recognition of CMA Members
* CMA and Upliftv Film Tank Competition Winners
* Special JUCE Award (Best Web Content)
* Fuel Tank Winners
* Keynote: Dallas Jenkins (award winning Director/Producer, Director of "The Chosen" TV Series)
* Yearly Update on CMA: Tim Shields
* Keynote: Camy Arnett (award winning actor and co-star of the new Kendricks film "Overcomer")

Sponsors:
Capernaum Village
Upliftv
Parables
CAPS
Christian Healthcare Ministries
JUCETV
Throughthefire.net