As the Nominations come in - we will post them - so keep watching! All Nominations will be released by July 15th

What are the Next Steps if I am Nominated?

1. PLANS/DETAILS: 
Make plans to attend CONTEN2022 (registration), (airport/ride share), (hotel). 
Someone from your team (or friend or family member or associate or a speaker) must be in attendance (on-site or virtual) to accept the award to qualify.
NOTE - If you cannot find someone in person, that's okay! Please register for the virtual conference and you will automatically qualify!
VIRTUAL REG: To register virtually go to the registration form and you will find an option in Step 1 for the virtual conference.

2. LAURELS: 
Promote your Nomination with Laurels - Click Here
LAUREL INSTRUCTIONS - click on the link, choose laurel, place mouse over laurel, right click "save image as", it will download



A. "CATEGORY" AWARDS

(NOTE - Nominated by the Judges - Category Awards are partially screened at the festival)



FEATURE - NOMINATIONS

Best Overall Narrative Feature Film    
(Note: Best Feature is partially screened)
 
SHORT FILM - NOMINATIONS
(Note: Best Short is partially screened)

Best Overall Short Film  

Best Short Film (up to 10 minutes)  
Best Short Film (over 10 minutes)  
 
 


B. "JUDGES RECOGNITION" AWARDS:

(Note: Nominated and Winners Selected by the Judges.  In general, these will not be screened at the festival)



1. JUSTICE AWARDS


Best Justice - Slavery and Rescue
 
Best Justice - Sanctity of Life
 
Best Compassion


2. BIBLICAL AND FAMILY AWARDS


Best Body of Christ Film


Best Christian Message

Best Christian - Freedom from Bondage/Forgiveness
 

Best Christian Missionary Film
 

Best True Story of Forgiveness
 

Best Family Support Film
 
Best Creation Film
  


3. SPECIAL AWARDS



4. FILMMAKER AWARDS - FEATURES, SHORTS

Best Director (up to 30 minutes)
 
Best Director (over 30 minutes)
 
Best Storytelling (up to 30 minutes)
 
Best Storytelling (over 30 minutes)
 
Best Cinematography (up to 30 minutes) 

Best Cinematography (over 30 minutes) 
 


Best Project by a First Time Filmmaker - Long 
 
Best Project by a First Time Filmmaker - Short
 
Best Project by a Young Filmmaker (25 and under)
 
Best Project by a Student(s) - Long


Best Project by a Student(s) - Short
 

Best Animation
 

 


5A. DOCUMENTARIES


Best Documentary (up to 30 minutes) 
 
Best Documentary (over 30 minutes) 
 
Best Documentary - Director 

Best Documentary - Cinematography



5B. TELEVISION AND WEB


Best Television and Web

Best Television and Web - Director

Best Television and Web - Storytelling
 
Best Television and Web - Cinematography
 

Best Television and Web - Children's Show
 

Best Television and Web - Male Lead - Best Actor
 
Best Television and Web - Male - Best Supporting Actor
 
Best Television and Web- Female Lead - Best Actress
 
Best Television and Web - Female - Best Supporting Actress
 
Best Voiceover Actor
 
Best Child/Teen Actor
 
 


6. PROMOS

Best Promo Trailer

Best Music Video 



7. ACTING AWARDS (Features and Short Films)


MALE NOMINATIONS

Features: 

Male Lead - Best Actor


Features: 

Male - Best Supporting Actor


Non - Features: 

Male Lead - Best Actor
 

Non - Features: 

Male - Best Supporting Actor



FEMALE NOMINATIONS


Features

Female Lead - Best Actress
 
 
Features: 

Female - Best Supporting Actress
 


Non - Features

Female Lead - Best Actress
 

Non - Features: 

Female - Best Supporting Actress
  



CHILDREN AND TEENS ACTORS

Best Children and Teen Actor

Male
 
Female
 


8. SCREENWRITERS NOMINATIONS

 

Best Television Pilot Script

Do Not Delete – by Shelly Paino

Jesus and Me: One Child’s Friendship with the Son of God – by Joshua Cartwright and Rita Betti 

Lights… Camera… Christmas – by Scott A. Magie

No Place Like Home – by Cassie Greutman

The Martyr – by Rita L. Betti

Winnemucca Sky – by Matthew Kilburn


Best Short Script

Family Meeting – by Aaron Blain

First Day – by Micah Kobayashi

Jury Duty – by CB Hoffman and Dan Hoffman

Master of Restoration – by Aurora Dawn Harris 


Best First-Time Feature Screenwriter

And Yet I Rise Again – by Jaime Yruegaz

And Yet I Rise Again Part 2: The Search for Syeda – by Jaime Yruegaz

One of Them – by Dana Marie Longpre

Red Bird Phoenix – by Cae Cordell

Run for Refuge – by Renee Tedford

The Dreamer’s Daughter – by Tierra D Scarborough

Two Nights at Pine Street – by J Christopher Haslip


Best Drama Feature Screenplay – Adult and Teen

Destined By Faith – by Brandon Tucker

Exit Wonderland – by Jim Shaver

Free-Falling – by Dale Norman Green and Erin T. Allen

O’ Bury Me Now – by Todd Alan Shaffer

The Greenhouse – by James E. Clark

The Near-Death Experience of Dr. John Dantry – by Michael Hogan


Best Drama Feature Screenplay – All Ages

Always Mine – by Raven M Smith

A Walk on the Pier – by William Langlois and Annie Cerillo

Dreams of Petaluma – by Jeanne Dukes

The Legend of Eddie Munro – by George Escobar and William Willer

Thirteen Folds – by William Langlois

Too Much Toad – by David W Hughens

You Found Me – by Ben Sarro


Best Family Feature Screenplay 

Calf Rope – by Jake Stetler and Bradley Hawkins

Going Broke – by William Langlois

Gift of a Tree – by William Langlois

No Place I’d Rather Be – by Steven C. Martin

Perfect by Christmas – by Kimberly Jade Soliman

The Christmas Festival – by Byron Anderson


Best Action / Adventure / Thriller Feature Screenplay

Internal Security – by Stefan Alexander

No Other Name – by Michael Stamp 

Wild Cry – by Andrew Huff

Wrangled – by T. W. Lawrence and Bradley Hawkins

 



9. ACTOR/STUNT/DIRECTOR DEMO REELS

NOTE - ALL REELS nominated will be screened at CONTENT2022

 
Best Demo Reel - Drama (Male and Female)
 
Best Demo Reel - Commercial (Male and Female)
 
Best General Demo Reel (Female)
  
Best General Demo Reel (Male)
  

Best Production Quality (Male and Female)
 
Best One Scene Acting Clip 
 
Best Stunt Reel
 
Best One Scene Stunt Clip

Best Demo Reel - Director
 
Best VFX Reel
 
 


10. NEWS AND JOURNALISM AWARD WINNERS

 



What are the Next Steps if I am Nominated?

1. PLANS/DETAILS: 
Make plans to attend CONTEN2022 (registration), (airport/ride share), (hotel). 
Someone from your team (or friend or family member or associate or a speaker) must be in attendance (on-site or virtual) to accept the award to qualify.
NOTE - If you cannot find someone in person, that's okay! Please register for the virtual conference and you will automatically qualify!
VIRTUAL REG: To register virtually go to the registration form and you will find an option in Step 1 for the virtual conference.

2. LAURELS: 
Promote your Nomination with Laurels - Click Here
LAUREL INSTRUCTIONS - click on the link, choose laurel, place mouse over laurel, right click "save image as", it will download