Actor Nominations


WHAT HAPPENS IF I'M NOMINATED?

1. Promote your Nomination with Laurels - Click Here
LAUREL INSTRUCTIONS - place mouse over laurel, right click "save image as", it will download

2. Make plans to attend CONTEN2020 (registration), (airport/ride share), (hotel). 
Someone from your team - or friend, family member, associate or a speaker - must be in attendance to accept the award to qualify. 



MALE NOMINATIONS

Features: Male Lead - Best Actor
Heaven - Angus Benfield as Jonathan Stone
I Do - Fabian Lopez XIV as David Paige
Roe v Wade - Jamie Kennedy as Larry Lader 
Roe v Wade - Nick Loeb as Bernard Nathanson
Sleeper Agent - Leland Klassen as Walter Goertzen

Features: Male - Best Supporting Actor
Chloe's Mountain - Daniel Barrett as Lucky
Heaven - Tavarus Weems as Chuck Williams
Modern Prodigal - Scott McDonald as Jonathan Phillips
Roe v Wade - Corbin Bernsen as Justice Blackman
Roe v Wade - John Schneider as Justice White
Roe v Wade - Jon Voight as Justice Burger
Sleeper Agent - Mark Christopher Lawrence as Mike
Sleeper Agent - Matt Falk as Eugene


Non - Features: Male Lead - Best Actor
Believing the Lie - Tim Llewellyn as Husband
Four-Ninety - Jimmy Doom as Karl Furman
Immerse - Branden Lewis as John Bailey
Locked Away - Ryan McChesney 
The Dark Places - Tommy G. Kendrick as Man / Dr. Grant Harris
The Soldier - Corey Cannon as Felix
Uncondemned - Gideon B. Firl as Jesus
Vindication Episode 6 - Reverse Traffick - Todd Terry
Where are You? - Jonah Clifton as Dillon

Non - Features: Male - Best Supporting Actor
Down - Princeton Drake as Seth
Four-Ninety - Rico Bruce Wade as James Fisher
The Soldier - Chase Bradshaw as Seneca
Breaking Strongholds Episode 1 - Ulises Larramendi as Chaplain Vic Raphel
Welcome to Sycamore Creek - Dan Howard
Welcome to Sycamore Creek - Ryan King



FEMALE NOMINATIONS


Features: Female Lead - Best Actress
Broken Vessels - Stephanie Kehrig as Blake
Chloe's Mountain - Kenzie Mae as Chloe
Heaven - Michelle Fozounmyeh as Elizabeth Stone
I Do - Kelsie Key as Amin Reynolds
Roe v Wade - Stacey Dash as Mildred Jefferson
Sleeper Agent - Gigi Orsillo as Kate Jenkins


Features: Female - Best Supporting Actress
Chloe's Mountian - Shalayna Janelle as Nechelle
Modern Prodigal - Loretta Reviere-Perry as Regina
Song of the Tree Frogs - Karen Abercrombie as June
Roe v Wade - Greer Grammer as Sarah Weddington
Roe v Wade - Mindy Robinson as Ellen McCormack 
Sleeper Agent - Julie Crisante as Alena


Non - Features: Female Lead - Best Actress
Closer Than A Sister - Sarah Jirgal  as Sarah
Believing the Lie - Micah Hanson as Wife
Breaking Strongholds Episode 1 - Tori Garmon as Grace Williams
Reflection - Meggie Jenny as Megan
Think Tank - Julia Stith as Birdie
Uncondemned - Sandra Frank Mae as Adulterous Woman
Vindication Episode 6 - Reverse Traffick - Venus Monique as Kris
Wildflower -  Amanda Thomas as Leila


Non - Features: Female - Best Supporting Actress
Breaking Strongholds Episode 1 - Amy Kramr as Riley James
Breaking Strongholds Episode 1  - Gunjan Talwar as Peyton
Lillian - Detria Ward as Jesse
Think Tank - Kaylee Thomas as Lucy
Think Tank - Kristin Clark as Mia
Vindication Episode 6 - Reverse Traffick - Amanda Erickson as Claire
Welcome to Sycamore Creek - Molly Kemp
Where are you? - Sydney Marie Adams as Grace


CHILDREN AND TEENS


Best Children and Teen Actor
Breaking Strongholds Episode 1 - Amy Kramr as Riley James
Danbury Files: Mr. Mayor - Carter Estep as Will Fulton
Danbury Files: Mr. Mayor - Joanna Estep as Dutchess Burke
Heaven - Juliet Rusche as Rachel
Song of the Tree Frogs - Erich Shuett  as Philip


WHAT HAPPENS IF I'M NOMINATED?

1. Promote your Nomination with Laurels - Click Here
LAUREL INSTRUCTIONS - place mouse over laurel, right click "save image as", it will download

2. Make plans to attend CONTEN2020 (registration), (airport/ride share), (hotel). 
Someone from your team - or friend, family member, associate or a speaker - must be in attendance to accept the award to qualify. 



ACTOR DEMO REEL NOMINATIONS


Best Demo Reel - Drama (Female)
Ari Rene'
Candace Kirkpatrick 
Francine Locke
GiGi Erneta 

Laura Black
Lauren LaStrada

Leona Worcester
Mia Marcon

Tonja Hartman
Sherryl Despres


Best Demo Reel - Drama (Male)
Brian Shoop
Jerry Della Salla
Leland Klassen
Ray Hurd
Robert Thomason
Ryan T. Johnson
Skeeta Jenkins
Tim Llewellyn
Tommy G. Kendrick
Trevor Black


Best Demo Reel - Comedy (Female)
Anita Cordell
Ari Rene'
Donna Gafford
Laura Black


Best Demo Reel - Comedy (Male)
Barry McAlister
Leland Klassen
Robert Thomason
Trevor Black


Best Demo Reel - Commercial (Male and Female)
Corey Johnson
Mark Holmes
Omar Lagudali
Robert Thomason
Sherryl Despres 


Best Production Quality (Male and Female)
Cory Johnson (commercial reel)
Francine Locke (drama reel)
Mark Holmes (commercial reel)
Mia Marcon (drama reel)

Ray Hurd (drama reel)
Tim Llewellyn (drama reel)
Tommy Kendrick (drama reel)



WHAT HAPPENS IF I'M NOMINATED?

1. Promote your Nomination with Laurels - Click Here
LAUREL INSTRUCTIONS - place mouse over laurel, right click "save image as", it will download

2. Make plans to attend CONTEN2020 (registration), (airport/ride share), (hotel). 
Someone from your team - or friend, family member, associate or a speaker - must be in attendance to accept the award to qualify.